  • VS-15ETX06FP-N3
VS-15ETX06FP-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-15ETX06FP-N3
HK JDW NO:
884-VS-15ETX06FP-N3
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
VS-15ETX06FP-N3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-15ETX06FP-N3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    15ETX06
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.2V @ 15A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    HYPER FAST RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A