  • VS-15MQ040HM3/5AT
VS-15MQ040HM3/5AT
advertisement
Manufacturer No:
VS-15MQ040HM3/5AT
HK JDW NO:
884-VS-15MQ040HM3/5AT
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
VS-15MQ040HM3/5AT
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 430mV @ 1.5A -40°C~150°C 500μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Quantity:
In Stock : 10887
Step5Bar-code shipping tag
VS-15MQ040HM3/5AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    430mV @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    134pF @ 10V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    330A