  • VS-15TQ060STRRHM3
VS-15TQ060STRRHM3
advertisement
Manufacturer No:
VS-15TQ060STRRHM3
HK JDW NO:
884-VS-15TQ060STRRHM3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-15TQ060STRRHM3
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 15A -55°C~150°C 800μA @ 60V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-15TQ060STRRHM3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Capacitance @ Vr, F
    720pF @ 5V 1MHz