  • VS-16CTQ060GSTRLP
VS-16CTQ060GSTRLP
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ060GSTRLP
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ060GSTRLP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16CTQ060GSTRLP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ060GSTRLP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    280μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    280μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    650A