  • VS-16CTQ060SHM3
VS-16CTQ060SHM3
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ060SHM3
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ060SHM3
Datasheet:
VS-16CTQ060SHM3
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ060SHM3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    720mV @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    275A