  • VS-16RIA120S90
VS-16RIA120S90
advertisement
Manufacturer No:
VS-16RIA120S90
HK JDW NO:
884-VS-16RIA120S90
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
VS-16RIA120S90
Purchasing and Inquiry
VS-16RIA120S90 Overview
There is no RMS current (Irms) for the current, since RMS currents do not take into account direction.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 1.2kV, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 1.2kV.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.
VS-16RIA120S90 Features
its RMS current (Irms) is 35A
its current can be 130mA
VS-16RIA120S90 Applications
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Lighting control
  • Power converters
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
Step5Bar-code shipping tag
VS-16RIA120S90
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-208AA, TO-48-3, Stud
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    35A
  • Hold Current
    130mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    285A 300A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    10mA