  • VS-18TQ045SPBF
VS-18TQ045SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-18TQ045SPBF
HK JDW NO:
884-VS-18TQ045SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-18TQ045SPBF
Purchasing and Inquiry
VS-18TQ045SPBF Overview
A reverse leakage current of 2.5mA volts can be generated by this device.Devices like this have an average rectified current of 18A volts.In this case, forward current can reach 18A.Thermal resistance is?a heat property and a measurement of a temperature difference by which an object or material resists a heat flow, and its natural thermal resistance is 0.5 °C/W.This is the maximum amount of 1.8kA surge current that can be used.Datasheets indicate that the peak reverse is 2.5mA.A breakdown voltage defines the maximum reverse voltage that can be applied to a diode without increasing the leakage current exponentially, and its breakdown voltage is 45V.
VS-18TQ045SPBF Features
a maximal reverse leakage current of 2.5mA volts
an average rectified current of 18A volts
the peak reverse is 2.5mA
the breakdown voltage of a diode is 45V
VS-18TQ045SPBF Applications
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • DC motor control and drives
  • Switching Diode
  • Ultra High-Speed Switching
  • Recirculating Diode
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Welders
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
VS-18TQ045SPBF
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    18TQ045
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 18A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    18A
  • Max Reverse Leakage Current
    2.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Breakdown Voltage
    45V
  • Forward Voltage
    600mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    18A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    1400pF @ 5V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.8kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W
  • Height
    11.303mm
  • Length
    10.668mm
  • Width
    4.826mm