  • VS-1KAB10E
VS-1KAB10E
advertisement
Manufacturer No:
VS-1KAB10E
HK JDW NO:
884-VS-1KAB10E
Package:
4-Square, D-38
Datasheet:
VS-1KAB10E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-1KAB10E
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, D-38
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WIRE
  • Current Rating
    1.5A
  • Base Part Number
    1KAB*E
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.2A
  • Forward Current
    1.2A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Max Surge Current
    52A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    52A
  • Height
    10mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    9.5mm