  • VS-20ETF02SPBF
VS-20ETF02SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-20ETF02SPBF
HK JDW NO:
884-VS-20ETF02SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-20ETF02SPBF
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.67V @ 60A -40°C~150°C 100μA @ 650V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-20ETF02SPBF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    20ETF02
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.67V @ 60A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Forward Voltage
    1.67V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Reverse Recovery Time
    160 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    300A
  • Reverse Voltage
    200V