  • VS-240U60DM16
VS-240U60DM16
advertisement
Manufacturer No:
VS-240U60DM16
HK JDW NO:
884-VS-240U60DM16
Package:
DO-205AB, DO-9, Stud
Datasheet:
VS-240U60DM16
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 750A -40°C~180°C 1-Termination Bulk DO-205AB, DO-9, Stud Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-240U60DM16
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-205AB, DO-9, Stud
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    1
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-H1
  • Operating Temperature (Max)
    180°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.33V @ 750A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    320A
  • Number of Phases
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    4700A