  • VS-25TTS12S-M3
VS-25TTS12S-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-25TTS12S-M3
HK JDW NO:
884-VS-25TTS12S-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25TTS12S-M3
Purchasing and Inquiry
VS-25TTS12S-M3 Overview
The RMS current?describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 25A.As this device has a 1200V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 1200V volts.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 1.2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 150mA.
VS-25TTS12S-M3 Features
its RMS current (Irms) is 25A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 150mA
VS-25TTS12S-M3 Applications
  • DC motor control and drives
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • Lighting control
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Battery charges
  • Heat and temperature control
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
VS-25TTS12S-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    350A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    45mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.25V
  • Current - Off State (Max)
    10mA
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm