  • VS-30CPH03-N3
VS-30CPH03-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CPH03-N3
HK JDW NO:
884-VS-30CPH03-N3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-30CPH03-N3
Purchasing and Inquiry
VS-30CPH03-N3 Overview
In operation, this device will be set to 30A volts forward.The reverse voltage peak of this device is 40μA.
VS-30CPH03-N3 Features
a peak voltage of 40μA
a reverse voltage peak of 40μA
VS-30CPH03-N3 Applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CPH03-N3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    FRED Pt®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Peak Reverse Current
    40μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    140A
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm