  • VS-30CPQ080PBF
VS-30CPQ080PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CPQ080PBF
HK JDW NO:
884-VS-30CPQ080PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-30CPQ080PBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CPQ080PBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    550μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    920A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    920A
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm