  • VS-30CTQ040PBF
VS-30CTQ040PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CTQ040PBF
HK JDW NO:
884-VS-30CTQ040PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-30CTQ040PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CTQ040PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    550μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    850A
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    760mV
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V