  • VS-30CTQ045SPBF
VS-30CTQ045SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CTQ045SPBF
HK JDW NO:
884-VS-30CTQ045SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-30CTQ045SPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CTQ045SPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    30CTQ045S
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.06kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.06kA
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm