  • VS-30CTQ050-N3
VS-30CTQ050-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CTQ050-N3
HK JDW NO:
884-VS-30CTQ050-N3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-30CTQ050-N3
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CTQ050-N3
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    Tube
  • Published
    2017
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A