  • VS-30CTQ100SPBF
VS-30CTQ100SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CTQ100SPBF
HK JDW NO:
884-VS-30CTQ100SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-30CTQ100SPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CTQ100SPBF
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    850A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    850A
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C