  • VS-30WQ03FNTRL-M3
VS-30WQ03FNTRL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-30WQ03FNTRL-M3
HK JDW NO:
884-VS-30WQ03FNTRL-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-30WQ03FNTRL-M3
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 3A -40°C~150°C 2mA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-30WQ03FNTRL-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    3.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    3.5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    290pF @ 5V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    535A