  • VS-40CPQ060PBF
VS-40CPQ060PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-40CPQ060PBF
HK JDW NO:
884-VS-40CPQ060PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-40CPQ060PBF
Purchasing and Inquiry
VS-40CPQ060PBF Overview
As long as the forward voltage is set to 490mV, the device will operate.Keeping the surge current under 3.2kA and preventing it from exceeding it should be the rule.The device operates when the forward voltage is set to 40A.Array is powered by a reverse voltage peak of 1.7mA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1.7mA.
VS-40CPQ060PBF Features
490mV forward voltage
a peak voltage of 1.7mA
a reverse voltage peak of 1.7mA
VS-40CPQ060PBF Applications
  • Battery chargers
  • General Rectification
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
VS-40CPQ060PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.7mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.7mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    3.2kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    490mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.7mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    3.2kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    3.5kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.24 °C/W
  • Height
    20.701mm
  • Length
    15.875mm
  • Width
    5.3086mm