  • VS-40EPF10-M3
VS-40EPF10-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-40EPF10-M3
HK JDW NO:
884-VS-40EPF10-M3
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-40EPF10-M3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-40EPF10-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 40A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    450 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    475A
  • Recovery Time
    450 ns
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm