  • VS-40L15CTSTRRPBF
VS-40L15CTSTRRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-40L15CTSTRRPBF
HK JDW NO:
884-VS-40L15CTSTRRPBF
Datasheet:
VS-40L15CTSTRRPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-40L15CTSTRRPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    40L15CT
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    410mV @ 19A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    700A
  • Application
    HIGH POWER
  • Breakdown Voltage
    15V
  • Forward Voltage
    520mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    15V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    15V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    700A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W