  • VS-40TPS12AL-M3
VS-40TPS12AL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-40TPS12AL-M3
HK JDW NO:
884-VS-40TPS12AL-M3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-40TPS12AL-M3
Purchasing and Inquiry
VS-40TPS12AL-M3 Overview
VS-40TPS12AL-M3 Features
VS-40TPS12AL-M3 Applications
  • Lighting control
  • Welders
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
  • Motor starters
  • Power converters
  • Wind mill
Step5Bar-code shipping tag
VS-40TPS12AL-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AD
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.7V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    600A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    55A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    35A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.85V