  • VS-48CTQ060-1PBF
VS-48CTQ060-1PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-48CTQ060-1PBF
HK JDW NO:
884-VS-48CTQ060-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VS-48CTQ060-1PBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-48CTQ060-1PBF
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    48CTQ060
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    610mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    HIGH POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V