  • VS-50EPU12L-N3
VS-50EPU12L-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-50EPU12L-N3
HK JDW NO:
884-VS-50EPU12L-N3
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-50EPU12L-N3
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 50A TO247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-50EPU12L-N3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Supplier Device Package
    TO-247AD
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    330μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.55V @ 50A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    50A