  • VS-60EPS08PBF
VS-60EPS08PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-60EPS08PBF
HK JDW NO:
884-VS-60EPS08PBF
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-60EPS08PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-60EPS08PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.09V @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    60A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    950A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.1kA
  • Reverse Voltage
    800V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.1kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm