  • VS-60EPU06L-N3
VS-60EPU06L-N3
advertisement
Manufacturer No:
VS-60EPU06L-N3
HK JDW NO:
884-VS-60EPU06L-N3
Datasheet:
VS-60EPU06L-N3
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.68V @ 60A -55°C~175°C 50μA @ 600V TO-247-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 1470
Step5Bar-code shipping tag
VS-60EPU06L-N3
    TO-247-2
  • Supplier Device Package
    TO-247AD
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.68V @ 60A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A