  • VS-65EPF12L-M3
VS-65EPF12L-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-65EPF12L-M3
HK JDW NO:
884-VS-65EPF12L-M3
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-65EPF12L-M3
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.42V @ 65A -40°C~150°C 100μA @ 1200V TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-65EPF12L-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Supplier Device Package
    TO-247AD
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.42V @ 65A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    65A