  • VS-6FR120
VS-6FR120
advertisement
Manufacturer No:
VS-6FR120
HK JDW NO:
884-VS-6FR120
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
VS-6FR120
Description:
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 19A -65°C~175°C 12mA @ 1200V 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-6FR120
    Select All
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard, Reverse Polarity
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    12mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 19A
  • Forward Current
    6A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    167A
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    12mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    167A
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W