  • VS-6TQ040HN3
VS-6TQ040HN3
advertisement
Manufacturer No:
VS-6TQ040HN3
HK JDW NO:
884-VS-6TQ040HN3
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-6TQ040HN3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-6TQ040HN3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 6A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    6A