  • VS-6TQ045STRR-M3
VS-6TQ045STRR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-6TQ045STRR-M3
HK JDW NO:
884-VS-6TQ045STRR-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-6TQ045STRR-M3
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 6A -55°C~175°C 800μA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-6TQ045STRR-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 6A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    400pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    140A