  • VS-70HFL40S05
VS-70HFL40S05
advertisement
Manufacturer No:
VS-70HFL40S05
HK JDW NO:
884-VS-70HFL40S05
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-70HFL40S05
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-70HFL40S05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 219.8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    70A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Max Surge Current
    730A
  • Forward Voltage
    1.85V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    70A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    500 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    730A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    730A
  • Recovery Time
    500 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.25 °C/W
  • Height
    22.9mm
  • Length
    20.02mm
  • Width
    17.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 400V