  • VS-70HFL80S05
VS-70HFL80S05
advertisement
Manufacturer No:
VS-70HFL80S05
HK JDW NO:
884-VS-70HFL80S05
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-70HFL80S05
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-70HFL80S05
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
    1
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 219.8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    70A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Max Surge Current
    730A
  • Forward Voltage
    1.85V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    70A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    500 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Reverse Voltage
    800V
  • Recovery Time
    500 ns
  • Height
    17.4mm
  • Length
    36.5mm