  • VS-70HFR40M
VS-70HFR40M
advertisement
Manufacturer No:
VS-70HFR40M
HK JDW NO:
884-VS-70HFR40M
Datasheet:
VS-70HFR40M
Description:
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 220A -65°C~180°C Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-70HFR40M
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Supplier Device Package
    DO-203AB (DO-5)
  • Published
    2016
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 220A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~180°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    70A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    70A