  • VS-70MT120KPBF
VS-70MT120KPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-70MT120KPBF
HK JDW NO:
884-VS-70MT120KPBF
Package:
MT-K Module
Datasheet:
VS-70MT120KPBF
Purchasing and Inquiry
VS-70MT120KPBF Overview
In this device, the forward voltage is 90A.Essentially, this type of electronic component comes in a MT-K Module package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and not allow Bridge rectifier to exceed 10mA.This device is mounted in the Chassis Mount, Panel, Screw position.Operating at the temperature of -40°C~150°C TJ ensures its normal operation.Current surges should be monitored and not exceeded.During its operation, this device is powered by a peak reverse voltage of 10mA.
VS-70MT120KPBF Features
90A forward voltage
forward voltage of 90A
MT-K Module package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10mA
a reverse voltage peak of 10mA
VS-70MT120KPBF Applications
  • Mining – SCR power bridges, solid state starters and input rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding equipment
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Rectifier for induction heating
  • Controlled avalanche characteristics
  • Extremely robust construction
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
Step5Bar-code shipping tag
VS-70MT120KPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MT-K Module
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X6
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    90A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Max Surge Current
    500A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70A
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    500A
  • Height
    39mm
  • Length
    94mm