  • VS-70MT160KPBF
VS-70MT160KPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-70MT160KPBF
HK JDW NO:
884-VS-70MT160KPBF
Package:
MT-K Module
Datasheet:
VS-70MT160KPBF
Purchasing and Inquiry
VS-70MT160KPBF Overview
The forward voltage of this device is 90A.Electronic components in the MT-K Module package are basically the same.Reverse leakage current should be monitored and not allowed to exceed 10mA.Chassis Mount, Screw is the mounting method for the device.In order for rectifier to operate normally, rectifier must be kept at a temperature of -40°C~150°C TJ.The surge current should be monitored and should not exceed zero.A peak reverse voltage of 0 is used to power this device.
VS-70MT160KPBF Features
90A forward voltage
forward voltage of 90A
MT-K Module package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10mA
a reverse voltage peak of 10mA
VS-70MT160KPBF Applications
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Military and other high-reliability applications
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Controlled avalanche characteristics
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Fuse-in-glass diodes design
Step5Bar-code shipping tag
VS-70MT160KPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MT-K Module
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X6
  • Number of Elements
    6
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    90A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Max Surge Current
    500A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    500A
  • Height
    39mm
  • Length
    94mm
  • Width
    35mm