  • VS-80PF40W
VS-80PF40W
advertisement
Manufacturer No:
VS-80PF40W
HK JDW NO:
884-VS-80PF40W
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-80PF40W
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 220A -55°C~180°C 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-80PF40W
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-W1
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 220A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    80A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~180°C
  • Max Surge Current
    1.57kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    80A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    9mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.57kA
  • Reverse Voltage
    400V