  • VS-80RIA40M
VS-80RIA40M
advertisement
Manufacturer No:
VS-80RIA40M
HK JDW NO:
884-VS-80RIA40M
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
VS-80RIA40M
Purchasing and Inquiry
VS-80RIA40M Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 125A.As this device has a 400V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 400V volts.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.
VS-80RIA40M Features
its RMS current (Irms) is 125A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 400V
its current can be 200mA
VS-80RIA40M Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division VS-80RIA40M applications of SCRs thyristors.
  • Motor starters
  • Wind mill
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Welders
  • Lighting control
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
VS-80RIA40M
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209AC, TO-94-4, Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-H3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • RMS Current (Irms)
    125A
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1600A 1675A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    120mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    125A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    400V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    80A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Current - Off State (Max)
    15mA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    400V