  • VS-8EWS12STRL-M3
VS-8EWS12STRL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-8EWS12STRL-M3
HK JDW NO:
884-VS-8EWS12STRL-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-8EWS12STRL-M3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-8EWS12STRL-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm