  • VS-90SQ030TR
VS-90SQ030TR
advertisement
Manufacturer No:
VS-90SQ030TR
HK JDW NO:
884-VS-90SQ030TR
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
VS-90SQ030TR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 9A -55°C~150°C 1.75mA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AR, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-90SQ030TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AR, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1.75mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    2.15kA
  • Output Current-Max
    9A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    9A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2150A
  • Natural Thermal Resistance
    44 °C/W