  • VS-GB400AH120U
VS-GB400AH120U
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB400AH120U
HK JDW NO:
884-VS-GB400AH120U
Package:
Double INT-A-PAK (5)
Datasheet:
VS-GB400AH120U
Description:
IGBT 1200V 550A 2841W INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB400AH120U
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    2.841kW
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    2841W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.6V
  • Max Collector Current
    550A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    33.7nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 400A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    33.7nF @ 30V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (5)
  • Operating Temperature
    150°C TJ