  • VS-GT100DA60U
VS-GT100DA60U
advertisement
Manufacturer No:
VS-GT100DA60U
HK JDW NO:
884-VS-GT100DA60U
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-GT100DA60U
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 184A 4-Pin SOT-227
Step5Bar-code shipping tag
VS-GT100DA60U
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2014
  • Max Power Dissipation
    577W
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    577W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    184A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.72V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench
  • NTC Thermistor
    No
  • Height
    12.3mm
  • Length
    38.3mm
  • Width
    25.7mm