  • VS-GT400TH120N
VS-GT400TH120N
advertisement
Manufacturer No:
VS-GT400TH120N
HK JDW NO:
884-VS-GT400TH120N
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 8)
Datasheet:
VS-GT400TH120N
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 600A
Step5Bar-code shipping tag
VS-GT400TH120N
  • Max Power Dissipation
    2.119kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    2119W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.15V
  • Max Collector Current
    600A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    28.8nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 400A
  • IGBT Type
    Trench
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    28.8nF @ 25V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (3 + 8)
  • Operating Temperature
    150°C TJ