  • VS-GT400TH120U
VS-GT400TH120U
advertisement
Manufacturer No:
VS-GT400TH120U
HK JDW NO:
884-VS-GT400TH120U
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 8)
Datasheet:
VS-GT400TH120U
Description:
IGBT MOD 1200V 750A INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GT400TH120U
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (3 + 8)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Max Power Dissipation
    2.344kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    2344W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.35V
  • Max Collector Current
    750A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    51.2nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.35V @ 15V, 400A
  • IGBT Type
    Trench
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    51.2nF @ 30V