  • VS-HFA210NJ60CPBF
VS-HFA210NJ60CPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-HFA210NJ60CPBF
HK JDW NO:
884-VS-HFA210NJ60CPBF
Package:
TO-244AB
Datasheet:
VS-HFA210NJ60CPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-HFA210NJ60CPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PD-CASE, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6mA @ 480V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.25V @ 210A
  • Forward Current
    171A
  • Max Surge Current
    600A
  • Output Current-Max
    117.5A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Current - Average Rectified (Io)
    235A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    140 ns
  • Peak Reverse Current
    30μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600A
  • Recovery Time
    140 ns
  • Length
    93mm
  • Width
    21mm