  • VS-HFA240NJ40CPBF
VS-HFA240NJ40CPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-HFA240NJ40CPBF
HK JDW NO:
884-VS-HFA240NJ40CPBF
Package:
TO-244AB
Datasheet:
VS-HFA240NJ40CPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-HFA240NJ40CPBF
    Select All
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    900A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    900A
  • Recovery Time
    120 ns
  • Height
    17.5mm
  • Length
    93mm
  • Width
    21mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Screw Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    HEXFRED®
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PD-CASE, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    658W
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5nA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 240A
  • Forward Current
    244A
  • Max Surge Current
    900A
  • Output Current-Max
    197.5A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    240A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • Peak Reverse Current
    9μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V