  • VS-SD400R16PC
VS-SD400R16PC
advertisement
Manufacturer No:
VS-SD400R16PC
HK JDW NO:
884-VS-SD400R16PC
Package:
DO-205AB, DO-9, Stud
Datasheet:
VS-SD400R16PC
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.62V @ 1500A -40°C~190°C 1-Termination Bulk DO-205AB, DO-9, Stud Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-SD400R16PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-205AB, DO-9, Stud
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    190°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • JESD-30 Code
    O-CUPM-H1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.62V @ 1500A
  • Forward Current
    480A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~190°C
  • Max Surge Current
    8.64kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    400A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    15mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    8.64kA
  • Reverse Voltage
    1.6kV