  • VS-ST1200C14K0P
VS-ST1200C14K0P
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST1200C14K0P
HK JDW NO:
884-VS-ST1200C14K0P
Package:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet:
VS-ST1200C14K0P
Purchasing and Inquiry
VS-ST1200C14K0P Overview
Currents with RMS currents are defined as currents with an average strength, regardless of their direction, and they are measured by their RMS current (Irms).Repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage a diode can withstand while operating in reverse-bias mode, and this device's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.4kV.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.
VS-ST1200C14K0P Features
its RMS current (Irms) is 3.08kA
its current can be 600mA
VS-ST1200C14K0P Applications
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • Power converters
  • Welders
  • Heat and temperature control
  • Lighting control
  • Wind mill
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST1200C14K0P
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AC, K-PUK, A-24
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    A-24 (K-Puk)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • RMS Current (Irms)
    3.08kA
  • Hold Current
    600mA
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25700A 26900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    600mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3080A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1650A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.73V
  • Current - Off State (Max)
    100mA