  • VS-ST1200C16K1L
VS-ST1200C16K1L
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST1200C16K1L
HK JDW NO:
884-VS-ST1200C16K1L
Package:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet:
VS-ST1200C16K1L
Purchasing and Inquiry
VS-ST1200C16K1L Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 3.08kA.Repetitive reverse voltage is the maximum voltage the diode can withstand in reverse-bias mode, and for this device, the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.6kV.Electrical, electromagnetic, and electronic devices have holding currents (hypostatic), which are the minimum currents required to maintain their 'ON' states.
VS-ST1200C16K1L Features
its RMS current (Irms) is 3.08kA
its current can be 600mA
VS-ST1200C16K1L Applications
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Lighting control
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • Wind mill
  • Welders
  • Motor starters
  • Battery charges
  • DC motor controls - AC motor controls
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST1200C16K1L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AC, K-PUK, A-24
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    3.08kA
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25700A 26900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3080A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1650A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.73V
  • Current - Off State (Max)
    100mA