  • VS-ST1200C20K1P
VS-ST1200C20K1P
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST1200C20K1P
HK JDW NO:
884-VS-ST1200C20K1P
Package:
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet:
VS-ST1200C20K1P
Purchasing and Inquiry
VS-ST1200C20K1P Overview
The RMS current?describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 3.08kA.Its maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 2kV, meaning it can withstand the maximum amount of voltage in reverse-bias mode.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 600mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.
VS-ST1200C20K1P Features
its RMS current (Irms) is 3.08kA
its current can be 600mA
VS-ST1200C20K1P Applications
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Wind mill
  • Power converters
  • Welders
  • Uninterruptable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST1200C20K1P
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AC, K-PUK, A-24
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    A-24 (K-Puk)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2kV
  • RMS Current (Irms)
    3.08kA
  • Hold Current
    600mA
  • Voltage - Off State
    2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25700A 26900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    600mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    3080A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1650A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.73V
  • Current - Off State (Max)
    100mA