  • VS-STPS30L30CTPBF
VS-STPS30L30CTPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-STPS30L30CTPBF
HK JDW NO:
884-VS-STPS30L30CTPBF
Package:
TO-220-3
Step5Bar-code shipping tag
VS-STPS30L30CTPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STPS30L30C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.5mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 15A
  • Forward Current
    15A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.45kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    570mV
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V